Neden Kahve Akademisi?

Dünyanın en çok tüketilen ve en sosyal içeceklerinden biri olsa da, kahve hakkında az ya da yanlış bilinen çok şey bulunuyor. Oysa kahve, dalından fincanınıza gelene kadar her biri büyük titizlik ve uzmanlık isteyen pek çok işlemden geçiyor. Her konuda olduğu gibi kahve hakkındaki bilgiler, kalite etkenleri, üretim ve işleme teknikleri gelişiyor, değişiyor. Toper Kahve Akademisi, kahve hakkında hiç bitmeyen öğrenme ve bilgi paylaşma ihtiyacını dünyadaki en itibarlı ihtisas kurumlarından SCA sistemiyle karşılamak üzere kuruldu.

toper green coffee bean roasting academy sca certificate

Kahve, petrolden sonra dünyanın 2. büyük emtiasıdır

Toper Kahve Akademisi kurulmadan önce dünya kahveciliği için çok önemli olan bölgemizde kahve konusunda ihtisas eğitimi veren bir kurum bulunmuyordu. Kahvenin dünyaya yayıldığı ve yoğun olarak üretildiği bu bölgede dünya standartlarında kahve eğitimine büyük ihtiyaç vardı. Türkiye’nin dünya kahve tarihindeki yeri ve özel kültürü de Türkiye’de çağdaş bir kahve okulunun açılmasını görev bilmemizi sağladı. Toper, Kanada, Taiwan ve Çin’de kahve eğitiminden gelen tecrübelerini Toper Kahve Akademisi ile Türkiye’ye taşıdı.

toper green coffee bean roasting academy sca certificate

SCA ve Toper deneyimi

Toper, yarım yüzyılı aşan deneyimiyle 5 kıtadaki 132 ülkede kahve kavuruyor ve öğütüyor. Dünyadaki tüm iklim koşulları, ürün çeşitleri, çekirdek tipleri, toplumların kahve alışkanlıkları üzerine gelişmiş olan Toper deneyimi her geçen gün büyüyor, gelişiyor. SCA ise dünya kahve endüstrisinin en itibarlı ihtisas birliklerinden biri olarak kahve hakkında eğitim, kalite geliştirme ve iletişim programları uyguluyor. Toper Kahve Akademisi, Toper’in dünyadaki uzmanlığıyla SCA’nin resmi eğitim programını buluşturuyor. Bu işbirliği sayesinde Toper Kahve Akademisi öğrencileri, eğitim ve sınavlarını tamamladıklarında dünyada saygın yeri olan SCA diploması alıyorlar. 

Eğitimcimlerimiz

Eğitimlerimiz SCA (Speciality Coffee Association) yetkili eğitimcileri olan dünyanın tanınmış kahve ustaları ve yine SCA yetkili eğitimcisi olan Toper uzmanları tarafından veriliyor. Konuk eğitimcilerimiz, özel ihtisas alanları ve eğitim programları hakkında sitemizden güncel bilgi alabilirsiniz.

Kimler için önemli?

Kahve Akademisi’nin eğitimi, barista ve barista adayları kadar, çekirdek kahve tüccarları, kahve kalite uzmanları, kahve tesisi yetkilileri, kavurma ve öğütme işi yapan kişiler ve kurumların uzmanları, kısacası kahve sektöründeki herkes için büyük önem taşıyor. Başarılı bir eğitim süreci geçiren öğrenciler uluslararası barista yarışmalarına daha iyi hazırlanıyor, kahvecilik sektörünün her alanında daha rahat iş bulabiliyorlar.